Program
Informacje dla rodziców
Rodzice to również partnerzy programu Mistrzowie Kodowania. Dla dzieci są najważniejszymi osobami, które pokazują im świat i są ich przewodnikami. To dotyczy także świata cyfrowego i kontaktu z nowymi technologiami. Jeśli rodzice nie czują się ekspertami w jakiejś dziedzinie, to są nimi w oczach swoich pociech. Dlatego warto wspierać rodziców w tym zakresie oraz dzielić się z nimi potrzebną wiedzą i umiejętnościami.
W sieci publikowane są materiały dotyczące nauki programowania i bezpieczeństwa w Internecie, skierowane dzieci w różnym wieku. Dzięki dostępowi do tych źródeł rodzice mogą ze swoimi dziećmi poprzez zabawę rozwiązywać zadania przygotowujące do nauki programowania, tworzyć proste gry i programy oraz zdobywać wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego korzystania z nowych technologii. Wspólnie spędzony czas pozwoli na poznanie zainteresowań własnego dziecka oraz rozmowy na temat bezpiecznej aktywności w Internecie.
Mistrzowie Kodowania kierują coraz więcej działań do rodziców (m.in. warsztaty, webinary). Program zachęca nauczycieli do współpracy z nimi - choćby poprzez zapraszanie na zajęcia otwarte, różnego rodzaju wspólne inicjatywy, gdzie rodzice mogą lepiej zrozumieć, a przede wszystkim doświadczyć wraz z dzieckiem świata nowych technologii. 
Czy nauka programowania nie jest zbyt trudna dla dzieci w szkole podstawowej? Czy dzieci sobie poradzą?

Te i inne pytania zadawali rodzice, którzy programowanie postrzegają jako „wiedzę tajemną”, nieosiągalną dla większości ludzi, a dostępną tylko dla wąskiej grupy doświadczonych specjalistów. Program Mistrzowie Kodowania, dzięki programowaniu, ma na celu rozwijać w dzieciach umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, które potrzebne są nie tylko specjalistom. Mistrzowie Kodowania to nowa inicjatywa w polskich szkołach. W jej ramach od września 2013 roku przeszkolonych zostało ponad 300 nauczycieli, którzy od prowadzą zajęcia z programowania w języku Scratch w 120 szkołach podstawowych z całej Polski.

W 2016 roku firma Samsung i Centrum Cyfrowe Polska przygotowały raport "Przedszkolak potrafi" będący podsumowaniem pilotażu programu Mistrzowie Kodowania Junior. Opracowanie zawiera cenne wskazówki nt. stosowania nowoczesnych metod nauczania, wykorzystujących nowe technologie. Raport powstał przy wsparciu rodziców dzieci biorących udział w programie.

 
KONTAKT DLA SZKÓŁIwona Brzózka-Złotnicka
Koordynatorka programu
kontakt@mistrzowiekodowania.pl
tel. 604620645
KONTAKT DLA MEDIÓW Iwona Kruk
iwona.kruk@dfusion.pl